De wisselwerking tussen ouderschap en dokteren

We zijn dokter. We hebben heel veel geleerd over ziektebeelden, symptomen, diagnoses en de bijbehorende behandeling. Maar we worden ook getoetst op hoe we efficiënt een intercollegiaal consult verrichten en of we onze fouten erkennen en ervan leren. Multitaskend alles onthouden; midden in het spreekuur gebeld worden voor overleg over een patiënt die je daarna nog even moet zien. Uit het werkgeheugen alles oplepelen, plaatsen en daarna niet meteen vergeten. En vooral: niet in de stress schieten of afgeleid raken want anders gaat het finaal de mist in met de patiënt die nu voor je neus zit.

Skills die lastig zijn bij te brengen in de schoolbanken of te leren uit boeken. Maar gelukkig zijn we meer dan dokter, en juist in dat deel van ons leven waarin we zonder witte jas lopen leren we deze vaardigheden. Welke jonge ouder kent deze ochtenden niet: schooltasjes vullen terwijl je vriendelijk doch dwingend je kleuter sommeert zijn boterham op te eten, inclusief korstjes. Intussen de deur opendoen voor de onderhoudsmonteur voor de CV-ketel, terwijl je nog even snel een appje stuurt naar de oppas hoe laat de kinderen naar voetbal moeten worden gebracht. Oh ja: voetbaltenue moet ook mee.

En als dit misgaat; geheid een huilend kind op de training als het in spijkerbroek en laarsjes mee moet doen. Met het schaamrood op de kaken jezelf de volgende week langs de lijn vertonen. Nee, dit gaat je niet nog een keer gebeuren.

Hoe fijn is het als je op je werk ruimte hebt om dit soort dingen te kunnen delen met collega’s. Dagelijkse praktische kleine dingen waar je tegenaan loopt, maar die je – door vallen en opstaan – ook supergoed in de vingers hebt. Deze tweede natuur maakt de werkdag in het ziekenhuis soepel en gestroomlijnd. Daardoor groei je als dokter, maar ook als mens. Want ik heb intussen geleerd me niet zo snel zorgen te maken om het hardnekkige hoestje van een van mijn kinderen en kan naasten eenvoudig geruststellen en bijstaan. Ouderschap en dokteren: wat een heerlijke synergie.

 

8 november, 2022

Verder lezen

12-12-2024
Precies zijn waar je moet zijn
Het loopt al tegen de kerstvakantie, tijd voor de laatste hand aan het jaarplan voor het komende jaar. Natuurlijk de geijkte onderwerpen komen aanbod, maar toch moeten we ook weer innovatief en creatief zijn. We moeten ambitie hebben. We moeten denken aan kwaliteit, efficiëntie, en zorgen voor het welzijn van… Lees verder >
11-11-2024
Beroepsdeformatie / medische bril
Voor mij staat het ziekenhuis gelijk aan werk. Als dokter ken je natuurlijk een hoop ziekenhuizen van binnen. Door de coschappen in de diverse ziekenhuizen, maar later ook door nascholingen, netwerkbijeenkomsten en visitaties. Als ik op reis ben, kijk ik altijd geïnteresseerd uit naar de bordjes waarop ziekenhuizen zijn aangeven. Lees verder >
Hokus pokus pilates pas
Woensdagochtend klokslag 9 uur. De matjes worden uitgerold en daar staan ze: tien energieke dames, klaar voor weer een pilates les. Een groep die al jarenlang trouw samenkomt. En dat merk je: soms is het een gekakel van jewelste als ik de groep verwelkom en met mijn ‘goedemorgen dames’ er… Lees verder >